Wesprzyj Sybirak.pl

XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Zebrali i opracowali: Michał Lampard, Anna Łuszyńska

„Przez Sybir do Niepodległej” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy osób, które przeszły z Placu Katyńskiego w Białymstoku ulicami: Świętojańską, Branickiego i Piastowską aż do kościoła pw. Ducha Świętego, przy którym znajduje się Pomnik Nieznanego Sybiraka.

Uroczystości rozpoczęły się 6 września.

W uroczystościach wzięli udział Sybiracy, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, delegacje ze szkół z całej Polski.

Pod pomnikiem na Placu Katyńskim przedstawiciele Związku Sybiraków – Ogólnopolskiego Klubu Pawłodarczyków im. dr. Teofila Mikulskiego przekazali swój sztandar do zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru. Po zakończeniu części oficjalnej i przed wymarszem odczytany został apel pamięci i oddano potrójną salwę honorową.

Wśród zebranych pod pomnikiem Nieznanego Sybiraka list od prezydenta Andrzeja Dudy przeczytał Andrzej Dera z kancelarii prezydenckiej. Jako suplement do listu, minister przekazał Sybirakom informację o zakończeniu prac nad projektem ustawy o zadośćuczynieniu deportowanym , który ma trafić do parlamentu. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Józef Panasiuk (historię pana Józefa mogą Państwo poznać w Archiwum Pamięci naszego serwisu), Krystyna Biziuk, Józefa Klej, Zenon Puchalski, Halina Rutkowska, Michał Siewruk i Halina Ścibior.

W roku 2018 uroczystości wpisuję się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasło „Przez Sybir do Niepodległej” przypomina o losach wywożonych na Sybir powstańców z XIX w., którzy za udział w powstaniach i aktach sprzeciwu wobec zaborcy byli zsyłani na „nieludzką ziemię”.

– W setną rocznicę odzyskania niepodległości, koniecznym jest o ofiarach Sybiru przypomnieć, bo ich walka i ofiara życia na naszą wolność również miała wpływ – powiedział Tadeusz Chwiedź, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków.

Organizatorami marszu byli m.in.: Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W roku 2019 odbędzie się 19. edycja marszu.

Podobało się? Podziel się: