Wesprzyj Sybirak.pl

Zapraszamy na wystawę „Clear Of People” i spotkanie z Michałem Iwanowskim

Historię Michała Iwanowskiego oraz jego dziadka mogą Państwo poznać również w naszym serwisie Sybirak.pl. Po wielu miesiącach rozmów i starań udało nam się zaprosić Artystę na spotkanie i przygotować plenerową ekspozycję jego prac.

Na zdjeciu Michal Iwanowski

Plenerowa wystawa fotografii „Clear Of People”: 29.11-14.12.2018, Rynek Kościuszki, Białystok
Spotkanie z Michałem Iwanowskim: 01.12.2018, godz. 17:00, Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14a, wstęp wolny, współorganizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Jak najdalej od ludzi – tylko tak można uciec z niewoli. Nocą, omijając osady, wsie i wszelkie ślady ludzkich skupisk.

Dziadek Michała Iwanowskiego Anatol i jego brat Witek w 1945 roku uciekli z sowieckiego obozu w Kałudze, 200 km od Moskwy. Przebyli 2.000 km na piechotę i wkradając się do towarowych wagonów. Po dotarciu do rodzinnego domu pod Wilnem dowiedzieli się, że ich rodzinę wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane. Uciekinierom podróż zajęła ok. 12 tygodni. Przebyli trasę z Kaługi, przez okolice Homla, Baranowicz, Lidy, Wilna, przez Mazowsze aż do Wrocławia.

Clear of People – Zdjęcie z wystawy

Artysta postanowił przebyć tę samą trasę ze swoim aparatem fotograficznym. Bazował na mapie stworzonej przez Witka. W pierwotnym założeniu samotna wędrówka miała zbliżyć Artystę do dziadka. Ostatecznie stała się dziesięciotygodniową medytacją nad siłą ludzkiego ducha i wolą życia. Iwanowski nie poszukuje w dziadku i jego bracie ani heroicznych cech, ani bohaterskich osiągnięć. Nie osądza biegu historii. Nie idealizuje też zachowań swoich przodków ani ich postaw. Pochyla się natomiast nad jednostkowym przeżyciem w zderzeniu z rzeczywistością: niepewną, niebezpieczną, poddaną rytmom przyrody, ale też prawom „wielkiej” historii: ruchom wojsk, granic administracyjnych, organom przymusu i kontroli. Kim jest pojedynczy człowiek w skali całego pokolenia? Jakie jest miejsce jednej osoby w skali całej historii?

Clear of People – Zdjęcie z wystawy

Czy krajobraz może zbliżyć do nieżyjącej już, bliskiej nam osoby? Czy można w nim odnaleźć jej cząstkę, choć minęło już ponad 70 lat? Jak wiele może znieść człowiek, który unika innego człowieka? Na co może liczyć?

Clear of People – Zdjęcie z wystawy

Po zakończeniu podróży Michał Iwanowski stworzył photobooka „Clear Of People”. Doceniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, uznany został przez „Guardian” za jeden z najlepszych photobooków roku w Wielkiej Brytanii i Europie.

Michał Iwanowski – urodzony w 1977 roku. Pochodzi z Wrocławia, mieszka i pracuje w walijskim Cardiff. Fotograficzny freelancer i nauczyciel. W swojej twórczości zajmuje się tematem pamięci i jej relacji z obrazem fotograficznym. W 2009 roku otrzymał nagrodę „Emerging Photographer” przyznawaną przez kanadyjską Magenta Foundation. Nominowany i nagradzany w międzynarodowych plebiscytach, m. in. British Journal of Photography w ramach projektu Assistance Award. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace szeroko komentowały międzynarodowe media, takie jak „Guardian”, BBC, „FK Magazine” czy „Wired”. W tym roku dużym echem odbił się jego kolejny projekt. Zrealizował postulat anonimowego graffiti, które zobaczył w Cardiff, nawołującego: „Go home, Polish”. Odbył więc pieszą podróż z Cardiff do Wrocławia, zadając napotkanym po drodze osobom pytanie: „Gdzie jest dom?”.
www.michaliwanowski.com

Wybrane publikacje na temat Autora i jego twórczości:

https://www.vogue.pl/a/gdzie-jest-dom-projekt-fotografa-wedrowca-na-warsaw-gallery-weekend

http://www.tydzien.co.uk/artykuly/2016/04/05/jak-najdalej-od-ludzi-z-kalugi-do-wroclawia/

https://www.press.pl/tresc/54211,polski-fotograf-doszedl-do-celu-w-projekcie—-go-home_-polish—

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-07-12/polak-zainspirowany-haslem-go-home-polish-rozpoczal-wedrowke-z-walii-do-polski/

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,22970294,ruszam-pieszo-z-cardiff-do-wroclawia-w-odpowiedzi-na-haslo.html

Dofinansowano ze środków Ministra Obrony Narodowej

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji wystawy i spotkania z Autorem.

Podobało się? Podziel się: