Wesprzyj Sybirak.pl

O nas

O serwisie

Polski Portal Ochrony Dziedzictwa i Pamięci Narodowej Sybirak.pl

Tworzymy go, aby ocalić świadectwo i dziedzictwo historyczne Sybiraków z Polski i zagranicy.

Nasz nowoczesny serwis to doskonałe narzędzie popularyzacji wciąż słabo znanej historii Sybiraków, którzy żyją po różnych stronach dzielących ich granic, a których losy łączy okrutne doświadczenie deportacji, zsyłek na „nieludzką ziemię”, walki o przeżycie i o zachowanie własnej godności i tożsamości.

Gorąco zachęcamy do udziału w tworzeniu i rozwoju serwisu! Chcesz działać? Skontaktuj się z nami!

Poszukujemy kontaktu z osobami, które przeżyły deportacje, a także z ich bliskimi. Zbieramy wspomnienia, dokumentujemy pamiątki, relacje i fotografie.

Zespół

Józef Porzecki – Nagrodzony przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodą „Świadek historii” polski historyk, działacz i społecznik. Ukończył historię na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Twórca i prezes Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej działającego na Grodzieńszczyźnie, zajmującego się upamiętnieniem, renowacją i ocaleniem od zapomnienia miejsc spoczynku polskich żołnierzy i osób zasłużonych. Wieloletni wiceprezes Związku Polaków na Białorusi. Autor publikacji: „Katalog Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej na Grodzieńszczyźnie”, „Semper Fidelis. Obrona Grodna 1939 r.”, „Gloria Victis. Powstanie 1863 r. na Grodzieńszczyźnie”. Były prezes Społecznego Komitetu Pamięci Adama Mickiewicza w Grodnie. Wielbiciel, znawca i popularyzator historii Grodzieńszczyzny.

Piotr Jankowski – Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP za prowadzoną działalność i udzielane wsparcie na rzecz Polaków przebywającymi poza granicami Polski. Politolog, absolwent Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, ze specjalizacją dyplomacja i stosunki międzynarodowe. Absolwent m.in. Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie i studiów podyplomowych na Collegium Civitas. Od wczesnej młodości łączył pracę wolontarystyczną i zawodową, działając na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i białostockiego domu dla bezdomnych. Założyciel Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny (Prezes Zarządu w latach 2001-2010). Wieloletni organizator letniego wypoczynku dla dzieci polskiego pochodzenia na Mazurach, akcji Podarujmy Dzieciom Święta i innych, w tym pomocy humanitarnej i charytatywnej. Inicjator utworzenia Domu Polonii w Żytkiejmach. W 2008 r. powołany przez Prezydenta Miasta Białegostoku na członka Zespołu Konsultacyjnego Organizacji Pozarządowych. Do 2009 r. związany z białostockim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, później sekretarz Zarządu Głównego. Współzałożyciel Fundacji Wileńszczyzna, założyciel Fundacji Polska Pomoc (2010 r.). Od 2006 r. związany zawodowo z Białoruskim Radiem Racja, nadającym całodobowo na teren Polski i Białorusi. Pomysłodawca utworzenia serwisu Sybirak.pl.

Roksana Butrym – Etnografka, regionalistka. Pracowała ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych „Motyka” i jako tłumaczka przy wizytach studyjnych organizacji pozarządowych z Ukrainy. Tłumaczy spotkania polskich i czeskich artystów, tancerzy i aktorów. Od 2012 r. pracuje jako etnograf w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Prowadzi badania terenowe z zakresu etnografii i pamięci historycznej mieszkańców Mazur, koordynuje projekty badawcze nt. Warmii i Mazur, prowadzi zajęcia edukacyjne.

Anna Porzecka – Działaczka społeczna ruchu polskiego na Białorusi, pracowała w Związku Polaków na Białorusi jako kierownik ds. młodzieży, była prezesem Towarzystwa Młodzieży Polskiej i Klubu Inteligencji Polskiej. W latach 1990-2003 kierownik zespołu młodzieżowego „Otwarte Serduszka”, od roku 2006 kierownik dziecięcego zespołu „Wesoła Gromadka”. Nauczycielka języka polskiego w Polskiej Szkole Społecznej im. św. Jana Pawła II w Grodnie.

Krystian Majewski – Grafik zafascynowany historią, polityką krajową i samorządową. Zaangażowany w życie swojej dzielnicy.

Irena Konon – Absolwentka Politechniki Białostockiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w działalności organizacyjnej i pomocowej. Koordynatorka wielu projektów, m.in.: Wielki Jarmark Kaziukowy, „Niezłomni! Pomoc kombatantom – Polakom z Białorusi”, „Wspólne dobro – kultura polska na Białorusi”. Posiada Certyfikat Dramowej Akademii Wolontariackiej. Autorka warsztatów i gier edukacyjnych. Inicjatorka wyjazdów do najważniejszych ośrodków polskiego życia historycznego, kulturalnego i religijnego: wycieczek, objazdów krajoznawczych i pielgrzymek dla Polaków z Białorusi.

Bartosz R. Kulesza – Wszechstronny projektant graficzny. Właściciel studia brandingowego Datasky. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Politechniki Białostockiej – kierunek „Front-End Development” oraz „Projektowanie UX i Analityka internetowa”. W portfolio ma realizacje dla takich marek jak: Microsoft, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Środowiska, Icom Europe, Holiday Travel, UM Warszawa, PKP Cargo, RMF fm. Jeden z pierwszych w Polsce blogerów zajmujących się web designem. O jego blogu pisano w zagranicznych książkach poświęconych projektowaniu („Blogs. Mad about design”, wyd. Maomao Publications, 2009).